Cricket Victoria logo Victoria Hammer logo

Indoor Cricket State Squads

The following Indoor Sports Victoria state squads for participation in the 2018 Australian National Championships will announced. Please note that some squads are still to be finalised.

See the ISV State Squad Training Dates page and the Indoor Cricket Coaches & Team Managers.

Australian Open Championships

Open Men
Jarrod Armitage
Jarrod Burns
Trent Lawford
Mitchell Gregory
Justin Perkins
Kieran Perkins
Jack Craig
Geoff Latham
Bradley Jones
David Worthington
Michael Yates
Braydon McKay
Open Women
Nicole Martin
Briony Polkinghorne
Laura Shaw
Dani Montague
Chloe Ip
Aimee Mellford
Chloe Rafferty
Addy Campion
Zoe Griffiths
Ella Baulch
Elly Donald
Maddie Wright
21 & Under Girls
Emma Medland
Shalee Clydesdale
Jessica Adams
Julia Carruthers
Amy Jennings
Georgia Peel
Alyssa Humphries
Keely Pace
Paris Rafferty
Lani DeJong
21 & Under Boys
Jacob Carruthers
Daniel Juricic
Jay Jhamb
Benn Zomer
Mackenzie Harvey
Benji Gore
Ryan Miller
Anthony Vervoort
Chris Brown
Karthik Nadadur
Kuldeep Patel
Jayce Morgan

Lord's Taverners
Jarrod Connolly
Nathan Mahar
Chris Anderson
Matthew Sutton
Craig Whitehand
Theo Arnold
Shaun Wilkie
Brandon Barnett
Daniel Wicking
Ben Davenport
Adam Sims
Frank Sims

Australian Junior Championships

13 & Under Boys White
Pratham Raje
Dinal Gamage
Archit Bhatia
Luke Collis
Yaseen Muntasir
Tom Murphy
Isaac Sammut
Aden Soeradinata
Braydon O'Connor
Lachlan Imlach
13 & Under Boys Blue
Joshua Finklestein
Jamie Sheperd
Jarred Smith
Harry Demattia
Ethan Davies
Jamie Matheson
Lachie Quinn
Zac Grech
Abisheik Sundararajan
Tige Ridley
Alexander Cortese
Caleb Candappa
14 & Under Girls Blue
Jaide Anthony (C)
Erin Carroll
Alexandra Elliot
Simran Gandhi
Annecy Homberg (VC)
Sonia Khanna
Rhys McKenna
Tahlia Meire
Ashling O'Farrell
Madeleine White
15 & Under Boys White
Brodie Imlach
Callum Hankin
Ethan Lovell
Jonathon Mummery
Luke Vorbach
Josh Jackson
Josh Walker
Oliver Moran
Taylor Johnston
Michael Johnston
Ruan Jayaratne
Max Potter

15 & Under Boys Blue
Jordan Hesline (C)
Reiley Mark (VC)
Raheel Bostan
Declan Mccomb
Saksham Kapoor
Jai Lemire
Joshua Sugden
Mahdee Islam
Aingharan Athiththan
Sam Wetering
Tahj Johnston
17 & Under Boys Blue
Jai Elcock (C)
Daniel Van Hees (VC)
Jake Fraser-McGurk (VC)
Jack Curtis
Luke Dinger
Jonathan D’Rozario
Dev Jhamb
Kevin Seth
Christian Ewings
Harry Trenwith
17 & Under Boys White
Nick Ritchie (C)
Julian Marshall
Bailey Bowyer
Lachlan Caron
Nick Robertson
James Smith
Mitchell Tielan
Liam Wilson
Thomas Waring
Rowan Torkington
17 & Under Girls Blue
Brylee Barker
Acacia Davis
Hailey Ferris
Katia Jomini
Haylee Landi
Alanah Mison
Amelie O'Brien
Becky Petty
Emma Sands
Kayla Stuchbree

17 & Under Girls White
Rachel Heenan
Olivia Cooper
Maddison Heitlinger
Nushrika Kishore
Lauren McGrath
Tatiana Selby
Natalie Taylor
Sahasni Wanigatunga
Haleema Shiraz
Alex Cornelius

Australian Masters Championships

Over 35 Men
Warren Haffenden
Dean Lyddy
Paul Laws
Trent Gonera
Shayne Haffenden
Matt Mallia
Mick Zomer
Ivan Chepa
Darren Kneebone
Craig Dekaste
Shayne Malcolm
Over 50 Men
Tony Plose (C)
Wayne Turner
Maurice Minihan
Jude Rose
Joseph Previti
Murray Dehoon
Darren Bray
Philip Creswell
Michael Bluett
Ross McIlveen
Peter Leerson
Tony Pahi